Ett kommande projekt | Jag har många planer för kommande projekt, inte minst för Club Passionista. Men den verksamheten har inget att göra med det projekt jag tänkte berätta lite kort om idag.
Det är många år sedan tanken uppstod att det skulle vara intressant att skriva en bok om hur sanning fungerar i relation till fotografi. Faktum är att den väcktes till liv i samband med att jag började D-kursen i konstvetenskap. Tyvärr läste jag aldrig klart den kursen eftersom jag var i väldigt dåligt skick, men det hade varit kul att skriva min D-uppsats om detta.
Fördelen med det är att jag kan skriva den nu i stället, och i stället för att vara begränsad av den akademiska uppsatsens format, kan jag skriva min bok precis som jag behagar.
Jag är precis exakt i början av det här projektet. Jag har ingen aning om hur lång tid det kan tänkas ta. Det är inte bara mina egna tankar jag kommer att ta upp, utan jag kommer att diskutera flera andra fototeoretiker vars verk ligger si och så många år bakom oss. Det kommer att kräva rätt mycket arbete, och känner jag mig själv (vilket jag gör), så kommer det att gå lite upp och ner med skrivandet.
Men jag tror inte att jag med ord kan uttrycka just hur spännande det är att bara tänka på det här. Min hjärna går ju igång rejält på såna här abstrakta funderingar, så jag kommer att ha väldigt kul under tiden – det är ett som är säkert.
Vilket för övrigt också är anledningen till att jag berättar om det här projektet här. Jag gör det, eftersom det gör projektet mer verkligt.
Nu när jag berättat om det, finns det förhoppningsvis en och annan som kommer att undra hur det går, och då behöver jag kunna rapportera emellanåt.
Om jag skulle vara hemlig med det här, finns risken att jag bara släpper det av ren lathet eller för att jag skulle få för mig att jag inte klarar det.
Men. Jag kan vara envis som en gnu när jag har lust. Och här har jag lust att vara just så envis, för det ska väl vara fan om jag inte fixar att skriva en bok om ett så stort och tungt ämne som sanning i förhållande till fotografi. 😅
Det jag håller på med just nu är ett par, tre saker. En sådan sak är att reda ut exakt vad jag ska ta upp, vad som ska kritiseras, vad jag har att komma med i stället för. En annan är att hitta ett vettigt språk; jag vill att den här boken ska kunna läsas och förstås av alla, inte enbart konstvetare (studenter och professorer). En tredje är att faktiskt läsa de författare och böcker jag har tänkt ta upp.
Sen, vid något tillfälle, behöver jag ju också faktiskt skriva.
Så ni ser. Jag kommer att ha fullt upp. 😄